FAQ


Czym są presety?
Presety są zbiorem zaprojektowanych ustawień w programie Adobe Lightroom & Adobe Camera Raw (ACR), które nadają plikom zdjęciowym (RAW) parametry kolorystyczne/tonalne poprzez jedno „kliknięcie” w wybrany preset.

Jakie parametry regulują presety?
Presety regulują większość z dostępnych w Lightroomie/ACR parametrów z wyjątkiem ekspozycji i balansu bieli, które należy dostosować według własnych upodobań. Możemy też sami wprowadzić zmiany w tych parametrach (jak Tone Curve, HSL, Split Toning, Calibration), wszystko zależy od tego jaki efekt końcowy na zdjęciu chcemy uzyskać. Czasami drobne zmiany w obrębie balansu bieli czy ekspozycji wnoszą dużą zmianę do końcowego efektu obróbki.

Czy muszę robić zdjęcia w RAW aby używać presetów?
Presety są zaprojektowane dla plików RAW, które charakteryzują się dużym zakresem tonalnym i brakiem kompresji. Pliki RAW pozwalają na zachowanie najwyższej wierności odwzorowania obrazu oferowanej przez aparat, co daje możliwość o wiele lepszej i dokładniejszej obróbki pliku w takim programie jak Lightroom czy ACR. Dlatego zdecydowanie zalecamy używania formatu RAW w aparacie podczas robienia zdjęć.
Na plikach w formacie .JPG presety również będą działać ale z ograniczeniami dla tego formatu. (mały zakres tonalny, duża kompresja, „płaski” obraz)

Czy presety nadają się do każdego typu zdjęć?
Presety są przeznaczone do zdjęć wykonywanych w plenerze jak i pomieszczeniach.
Należy jednak pamiętać, że presety nie „ratują” niepoprawnie zrobionych zdjęć. Zawsze należy zadbać o jak najlepszą jakość wyjściowego zdjęcia. Odpowiednie naświetlenie, poprawnie dobrany balans bieli, czy świadomy wybór otoczenia w którym fotografujemy, będą naszym sprzymierzeńcem w późniejszym etapie edycji zdjęć, a praca będzie o wiele bardziej efektywna.

Które paczki presetów są przeznaczone do fotografii ślubnej, portretowej?

Do tego typu fotografii specjalnie zostały zaprojektowane wszystkie paczki z kolekcji ART.
Są to ART, ART II oraz ART III. Dzięki nim uzyskamy ładne i naturalne tony zarówno przy fotografii w pomieszczeniach jak i w plenerze, zadbają także o naturalny odcień skóry fotografowanych osób.

W jakiej wersji Lightrooma/ACR presety będą działać poprawnie?
Presety będą poprawnie działać na poniższych wersjach programów:
- Adobe Lightroom 4, 5, 6 oraz Lightroom Clasic CC (Desktop version)
- Adobe Camera RAW dla Photoshop CC& CS6 (wersja 7.1 i wyżej)  

Czy do Lightrooma i ACR są przeznaczone te same presety?
W głównym pliku, który otrzymasz po zakupie, znajdują się dwa foldery z presetami przeznaczonymi do Lightrooma oraz do ACR. W każdym z nich są presety zapisane w formatach odpowiednich dla Lightrooma oraz ACR. Instrukcja ich instalacji jest dołączona do każdego folderu.

Czy presety usprawnią moją pracę przy obróbce zdjęć?
Zdecydowanie tak! Przy obróbce wielu zdjęć, jak w przypadku fotografii ślubnej, czy zdjęć z podróży, presety pozwolą nam nadać wspólną stylistykę dla większej ilości zdjęć na raz, a co za tym idzie oszczędzić sporo czasu.  

Jakie są formy płatności?
Główną formą płatności na stronie sklepu jest PayPal. Możliwa jest też płatność kartą kredytową lub debetową (wybór metody w oknie logowania do paypala). Walutą płatności jest Euro. Jeśli korzystamy z konta PayPal lub karty kredytowej prowadzonej w PLN, kwota zostanie automatycznie przewalutowana z Euro na PLN.

Nie posiadam konta PayPal ani karty kredytowej, czy są dostępne inne metody płatności?
Poza sklepem płatności można dokonywać przelewem w złotówkach. W tym celu prosimy o kontakt na maila: contact@vividpresets.com lub poprzez formularz wiadomości na FB. W wiadomości proszę nakreślić którym produktem jesteście zainteresowani, wtedy prześlemy wszystkie informacje jak numer konta i obowiązującą do wpłaty kwotę w złotówkach.

W jakiej formie otrzymam moje zamówienie?
Przy zakupie przez sklep internetowy www.vividpresets.com, zaraz po zakupie otrzymasz maila z potwierdzeniem zamówienia oraz z linkiem do pobrania zakupionych presetów. Jest to zakup natychmiastowy.
Natomiast po dokonaniu płatności przelewem, paczka z zakupionymi presetami jest wysyłana na podanego przez Ciebie maila, maksymalnie do 24 godzin po wpłynięciu przelewu na konto.

Kupuję presety na firmę, czy dostanę fakturę?
Oczywiście. Przy zakupie przez stronę, faktura wystawiana jest automatycznie. Link do pobrania faktury znajduje się na dole maila z potwierdzeniem zamówienia.
Pamiętaj aby przed dokonaniem zakupu, w koszyku, wpisać wszystkie potrzebne dane do wystawienia faktury: takie jak nazwa firmy, adres oraz NIP.
Przy płatności przelewem, po przesłaniu wszystkich danych, wystawimy standardową fakturę.

Na ilu komputerach mogę zainstalować presety?
Presety można zainstalować na dowolnej ilości komputerów, w zależności od tego ile posiadamy licencji na programy Lightroom czy Adobe Camera RAW.

 

Czy instrukcja instalacji jest dołączona do presetów?
Tak, szczegółowa instrukcja instalacji presetów w Lightroomie i ACR jest dołączona do pliku i znajduje się w folderze z presetami.


W skrócie:
LIGHTROOM
1. Rozpakuj pobrany plik, przejdź do folderu LIGHTROOM
2. (na komputerze Mac) W Lightroomie kliknij w napis Lightroom na górnej belce programu, następnie w Preferences. 2a. (na komputerze z Windows) Edit -> Preferences.
3. W oknie które się pojawi wejdź w zakładkę PRESETS i zlokalizuj przycisk SHOW LIGHTROOM PRESETS FOLDER.
4. Następnie przejdź do folderu -> Lightroom -> Develop Preset
5. Do folderu Develop Presets skopiuj folder z wybraną kolekcją presetów np. ART III COLLECTION.
6. Uruchom ponownie Lightrooma.

ACR
1.Rozpakuj pobrany plik, przejdź do folderu ACR.
2. (na komputerze MAC) Znajdź w Finder: Users -> “twoja nazwa użytkownika/komputera” -> Library -> Application Support -> Adobe -> Camera Raw -> Settings
(na komputerze z Windows) Dysk lokalny (C:) / Users / “twoja nazwa użytkownika/komputera” / AppData / Roaming / Adobe / Camera Raw / Ustawienia
3. Skopiuj wszystkie pliki .xmp z wybranej kolekcji presetów np. ART III COLLECTION (nie folder tylko pojedyncze pliki .xmp) do folderu Settings
4. Uruchom Adobe Photoshop

Czy produkty typu „digital download” jak presety podlegają zwrotowi?
Produkty które są pobierane bezpośrednio na komputer klienta, po opłaceniu zamówienia nie podlegają zwrotowi.
Dlatego przed zakupem warto upewnić się czy mamy odpowiednią wersję oprogramowania na której presety będą działać poprawnie.

Czy mogę się z kimś podzielić presetami?
Presety są objęte prawem autorskim i licencję na ich użytkowanie ma jedynie osoba która je zakupiła. Udostępnianie ich osobom trzecim jest niezgodne z prawem.

Chciałbym rozpocząć pracę w Lightroomie. Gdzie mogę go pobrać oraz gdzie znajdę materiały do nauki Lightrooma?
Darmową miesięczną wersję próbną można znaleźć tutaj: ADOBE LIGHTROOM  (po miesiącu należy wykupić abonament)
Tutaj natomiast znajdziesz materiały pomocnicze, które przeprowadzą Cię przez instalację i pomogą w nauce funkcji programu: ADOBE LIGHTROOM NAUKA

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz do nas na contact@vividpresets.com lub na FB. Postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie :)